راهنمای تارنما

آرشیو بهشت‌ زهرا

این صفحه حاوی مشخصات فردی دقیق، تاریخ خاکسپاری، پیشه، تحصیلات و گرایش سیاسی اعدام‌شدگانی است که در آرامستان بهشت ‌زهرا در تهران به خاک سپرده شده‌اند. اطلاعات و اسناد تصویری مندرج در این آرشیو به‌طور مستقل توسط گروه راست‌یاد گردآوری، تحلیل و تنظیم شده‌اند.

  • برای یافتن اطلاعات فرد مورد نظرتان، می‌توانید با وارد کردن سه حرف ابتدای نام و نام‌خانوادگی، از گزینه‌ی جستجو استفاده کنید و به صفحه‌ی اختصاصی او وارد شوید. با وارد کردن نام پدر، شماره‌ی قطعه‌‌ای که فرد مورد نظرتان در آن دفن شده و سال خاکسپاری او، می‌توانید دامنه‌ی جستجو را محدود و به اطلاعات دقیق‌تری دست پیدا کنید. برای مستندسازی اطلاعات شخصی جان‌باخته اطلاعات درج شده بر سنگ مزارها منبع اولیه و معیار است.
  • با ورود به صفحه‌ی اختصاصیِ هر یک از افراد، علاوه بر مشخصات فردیِ دقیق، می‌توانید به تصویر سنگ مزار فرد که توسط گروه راست‌یاد تهیه شده است دسترسی پیدا کنید. برای سهولت دسترسی به محل جغرافیایی مزار فرد مورد نظر، گروه راست‌یاد شماره‌ی سنگ مزار، ردیف و قطعه‌ی محل خاکسپاری را ذیل هر عکس درج کرده است. در صورتی که نام جان‌باخته در اطلاعیه‌های رسمی دادگاه‌های انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران منتشر شده باشد، این سند در پایین صفحه به پرونده‌ی او ضمیمه شده است.
  • همچنین در این پرونده در بخش «منابع تکمیلی» به آرشیو‌ها و کتاب‌هایی اشاره شده است که از آنها با هدف راستی‌آزمایی و تکمیل برخی اطلاعات شخصی جان‌باختگان مانند پیشه، تحصیلات و گرایش سیاسی بهره گرفته شده‌ است.

اسناد قتل عام ۱۳۶۰

این صفحه حاوی بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های دادگاه‌های انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران مندرج در روزنامه‌های رسمی است که در آن نام، تاریخ و اتهام افراد اعدام شده در سراسر ایران منتشر شده است. تمام این اسناد به‌طور مستقل توسط گروه راست‌یاد گردآوری، تحلیل و تنظیم شده‌اند.

  • برای یافتن اطلاعات فرد مورد نظرتان، می‌توانید با وارد کردن سه حرف ابتدای نام و نام‌ خانوادگی، از گزینه‌ی جستجو استفاده کنید و به صفحه‌ی اختصاصی او وارد شوید.
  • همچنین با وارد کردن اطلاعات بیشتر مانند نام پدر، سال اعدام و شهر مورد نظر، می‌توانید دامنه‌ی جستجو را محدود و به اطلاعات دقیق‌تری دست پیدا کنید.
  • با ورود به صفحه‌ی اختصاصیِ هر یک از افراد، علاوه بر مشخصات فردیِ دقیق، می‌توانید در بخش منابع به لینک مربوط به سند رسمی که نام فرد مورد نظر در آن درج شده ‌است، دسترسی پیدا کنید. برای سهولت و دقت بررسی، گروه راست‌یاد اطلاعیه‌ی رسمی که نام فرد مورد نظر در آن ذکر شده را با یک کادر قرمز رنگ نشانه‌گذاری کرده است.

آرامگاه مجازی

این صفحه حاوی نقشه‌ و مختصات دقیق جغرافیایی محل دفن جان‌باختگانی است که در قطعات ۸۵، ۸۷، ۹۱ و ۹۲ بهشت‌ زهرا در تهران به خاک سپرده شده‌اند. برای دسترسی به راهنمای دقیق، مشاهده‌ی نقشه‌ها و مختصات جغرافیایی محل دفن جان‌باختگان وارد صفحه‌ی آرامگاه مجازی شوید.

اسامی آمران و عاملان

این صفحه حاوی آرشیو قابل جستجو از اسامی و مشخصات افرادی است که به تناسب موقعیت و نوع مسئولیت‌شان در سلسله‌مراتب حکومتی در دوران کشتار، در زمره‌ی آمران و عاملان قتل عام سال ۱۳۶۰ قرار دارند. برای مشاهده و جستجو در این آرشیو وارد صفحه‌ی اسامی آمران و عاملان شوید.

راست‌یاد‌ یک گروه پژوهشی مستقل است و تمام منابع و امکانات مالی، انسانی، فنی و تخصصی آن از سوی خود اعضا تأمین می‌شود. 

© هرگونه استفاده از مطالب و تولیدات راست‌یاد تنها با ذکر دقیق منبع مجاز است.